شورای اسلامی شهر الوند

نشست مشترک اعضای شورای اسلامی شهر الوند، شهردار و نمایندگان نظام مهندسی شهرستان البرز و استان قزوین در دفتر شورا

6.12.1392
|
0 دیدگاهها
|

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر الوند:  با حضور اعضای شورای اسلامی شهر الوند، مهندس یحیی پور شهردار الوند، مهندس ابریشمی دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی الوند، مهندس بهرام آبادی و مهندس حسینی نماینده سازمان نظام مهندسی استان قزوین در دفتر شورا برگزار گردید.

در ابتدای جلسه مهندس حسنی رئیس شورای اسلامی شهر الوند ضمن تقدیر و تشکر از مهمانان و حاضرین در جلسه اذعان کرد: رابطه بین شورای شهر و شهرداری باید با نظام مهندسی متعامل باشد و این رابطه را باید مثبت دانست چرا که در غیر اینصورت ارباب رجوع  در زمان مراجعه  به شهرداری و نظام مهندسی دچار مشکلات می شوند.

 همچنین تصریح کرد: در شهر الوند انجمن سازندگی نداریم و این مشکلات باید با جلسات متعدد بین سازمان نظام مهندسی و شورا و شهرداری مرتفع شود.

در ادامه،  ابریشمی مسئول نمایندگی دفتر نظام مهندسی شهرستان البرز در استان قزوین از شورای اسلامی شهر الوند برای برگزاری جلسه تقدیر و تشکر کرد و به چند سوال مطروحه حاضرین در جلسه پاسخ داد.

مهندس یحیی پور شهردار الوند نیز ضمن اینکه نظارتی بر عملکرد دفاتر نظام مهندسی باید باشد اشاره کرد و افزود: بعضاً گزارشاتی از مهندسین ناظر مبنی بر سوءاستفاده از مالکین ساختمان دارند و این کار باید توسط نظام مهندسی جلوگیری شود. وکارهایی که زیر نظر دفاتر نظام مهندسی است باید سریعتر انجام گردد.

وی ادامه داد: یکی از وظایف مهم مهندس ناظر گزارش مرحله به مرحله از کار ساختمان به شهرداری است هر چند که این کار ممکن است برای شهرداری مشکلاتی را ایجاد کند ولی مالک ساختمان بهتر به کارهایش رسیدگی میکند.

شهردار الوند در پایان به همراه بودن نظام مهندسی با شهرداری تأکید کرد و برای رفع  مشکلات موجود به چند راهکار اشارکرد:

1- انتظار از نظام مهندسی اینست که برای  برخی از پروندها مانند خانوادهای شهدا و جانبازان و خانوادهایی که تحت پوشش کمیته امداد خمینی(ره)،  بهزیستی و یا بضاعت مالی خوبی ندارند به صورت رایگان و یا با تخفیف ویژه وضع شود.

2- کاهش هزینه یا تغییر تحول در اجراع طرح ساختمان مثل رعایت نکات فنی و ایمنی خصوصاً آسانسور و حفاظ در راه پله و غیره…

3- حضور مهندسین ناظر حداقل 15 روز یک بار بر ساختمانی که تحت نظارت آنهاست و اعلام بموقع تخلف ساختمانی به شهرداری.

4- متعهد شدن نظام مهندسی که72 ساعت بعد از ارجاع نقشه کارهای مربوط به پرونده ها را انجام داده برای مراحل بعدی ارسال گردد.

5- استفاده از مهندسین مجرب ( محلی، بومی یا مقیم ) و برکنار نکردن بعضی از مهندسین سختگیر برای تأیید ساختمان که به نفع مالک می باشد.

مهندس بهرام آبادی معاون سازمان نظام مهندسی استان قزوین در ادامه جلسه و پاسخ به سئوالات شهردار و اعضای شورا اسلامی گفت: تمام تلاش ما و همکاران این است که مردم آسانتر و سریعتر از کارهای اداری مرتبط خارج شوند.

و یاد آور شد: که ما خود را از شهرداری جدا نمیدانیم و بازوهای توانمند شهرداری هستیم که آمدیم ایجاد انگیزه کنیم و خدمت رساندن به مردم را وظیفه همه دستگاها و سیستم ها دانست.

وی ادامه داد: دفاتر نظام مهندسی باید بعد از 72 ساعت ایراد و مشکلات پرونده ها  را به شهرداری ارجاع داده و همچنین در مورد عدم نظارت مهندسین ناظر گفت: ما همه مهندسین و ارباب رجوع که به دفاتر مراجعه میکنند و مدت طولانی در دفاتر توقف میکنند به صورت نامحسوس تحت نظر داریم و در سال 1392 پروانه  400 مهندس که نظارت کافی نداشتند لغو شده است.

در پایان اضافه کرد:  هماهنگی باعث شفاف سازی خیلی از مسائل می شود و ما با خیلی از ادارات تفاهم نامه داریم و کمیته ای تشکیل می دهیم  به افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و یا خانواده های شهدا و جانبازان هستند به صورت رایگان خدمات  انجام می شود و سعی ما بومی سازی است و ناظرین از خود شهر باشند کسانی که اشتغال غالب دارند و ما جلوی امضاء فروشی و دلال بازی را گرفته ایم  و مهندسین که تعهد ندارند از ادامه همکاری با آنها معذورهستیم.

در ادامه هر یک از اعضای شورا و حاضرین در جلسه ضمن اشاره و تأکید بر رفع مشکلات مطروحه به بیان پیشنهادات در این حوزه پرداختند.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *